Proč je snídaně důležitá

To, že je snídaně nejdůležitější jídlo dne už slyšel zřejmě další. Mnoho lidí se tak rozhodlo opravdu s tímto ranním rituálem začít a každý den začít snídaní. Dává to logiku, tělo je po noci oslabené, jelikož zhruba 8 hodin nic nepřijalo, potřebuje tedy dobít dávkou energie. Podceňovat by se však neměla kvalita stravy. Tělo hned po ránu potřebuje samozřejmě sacharidy i tuky, ale také bílkoviny a vitamíny.

je snídaně důležitá

Zároveň je potřeba si na snídani udělat čas a posnídat v klidu, bez stresu. V dnešní uspěchané době je to však nadlidský výkon. Zatímco jíte, děláte dalších tisíc věcí. Nestíháte, hledáte klíče, nebo odpovídáte na maily na svém mobilu či počítači.

Na jídlo, a to nejen snídani, se musíte soustředit, vychutnávat si to a uvědomovat si, co a proč jíte. Mnoho lidí však ranní snídani odmítá a nají se třeba až dopoledne v práci, nebo třeba ve škole. A to je škoda. Zde uvádíme 6 důvodů, proč je snídaně důležitá a proč s tímto rituálem začít.

1. Plná bdělost

Celé Vaše tělo potřebuje po nočním spánku přijmout nějakou energii, nastartovat metabolismus. A to samozřejmě i mozek. Pokud nebude mít Váš mozek dostatek energie, jak se pak chcete plně soustředit na každodenní povinnosti a maximální efektivitu práce či jakékoliv jiné činnosti. A to nemluvíme o situaci, kdy někdo vynechá snídani a pak jde cvičit. To je pro tělo ta největší zátěž.

2. Vstříc lepšímu zdraví

Snídaně je také důležité pro zachování nejlepšího stavu Vašeho těla i imunity. Ranní přísun vitamínů a minerálu je tak to nejlepší, co pro své zdraví můžete udělat. S plným žaludkem budete také snadněji předcházet psychickému podráždění, a tedy i depresím. Nemluvě o tom, že pokud nehladovíte, jste více čilí, a předejte tak zraněním způsobených nepozorností.

3. Body pro Vaši postavu

S pravidelným snídáním si tělo dokáže lépe rozvrhnout energii na celý den. Lidské tělo miluje rituály. Proto lidé, kteří vstávají do práce či školy ve stejný čas se třeba i o víkendu vzbudí bez budíku v onen čas. Proto jsou lidé nejvíce ospalí v čas, ve který chodí spát. Vaše tělo je jednoduše zvyklé na vaše obyčeje. Snídaně také může zabránit nekontrolovatelnému přejídání v pozdějších hodinách, jelikož nebudete mít takový hlad.

4. Důvod sejít se v rodinném kruhu

V dnešní době se celá rodina spolu bohužel sejde pohromadě málokdy. Snídaně je proto ideální důvod, proč si spolu jako rodina sednout dohromady a probrat rodinné záležitosti, nebo třeba naplánovat společné víkendové akce. Vypněte na chvíli televizi, odložte mobily a zaměřte pozornost jeden na druhého ve vašem rodinném kruhu. Jídlo si tak společně lépe vychutnáte, než když budete koukat do telefonu nebo řešit pracovní záležitosti.

 

5. Snídaně sníží riziko cukrovky

Vynechání snídaně může také zvýšit riziko cukrovky. Pokud tedy jíte zdravě. Vhodně sestavená snídaně může ustálit hladinu krevního cukru. Vaše tělo se tak bude cítit lépe a předejdete riziku vzniku diabetes.

6. Přispěje budování svalové hmoty

Pokud se snažíte nabrat pravidelně cvičit a chodíte do posilovny, je pro Vás snídaně nepostradatelná. I ráno je potřeba přijmout dostatečné množství bílkovin, které jsou důležité nejen pro Vaše svaly. Pokud chcete budovat tělesnou hmotu a také si ji trvale udržet, snídejte jídlo s vysokým obsahem bílkovin, jako třeba tvaroh, vajíčka, šunka, sója atd.

Jak už jsme zmínili, je také důležité, co přesně budete snídat. Zaměřte se proto na dostatečné množství ovoce a zeleniny, celozrnné pečivo, nebo třeba bílý jogurt s ovesnými vločkami. Nezapomeňte také dodržovat pitný režim. Začít ráno kávou není úplně ideální.

Káva totiž dehydratuje, a to je po ránu to nejhorší, co můžete svému tělu provést. Naopak je vhodné se hned ráno dostatečně napít, nejlépe obyčejnou vodou z kohoutku, nebo čajem.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *