Vitamin D – v jakých je potravinách a proč je tak důležitý

Vitamin D patří mezi nejdůležitější vitaminy, které naše tělo musí každý den přijmout. Je důležitý pro naše kosti, svaly, ale i imunitu. Vitamin D pomáhá regulovat množství vápníku a fosfátů v těle. Tyto živiny jsou potřebné k udržení zdraví právě kostí, zubů a svalů. Nedostatek vitaminu D může u dětí vést k deformacím kostí, jako je křivice, a bolesti kostí způsobené onemocněním zvaným osteomalacie u dospělých.

Vitamin D a koronavirus

Objevily se zprávy o tom, že vitamin D snižuje riziko koronaviru. V současné době však není dostatek důkazů, které by je podpořily. Jestli se chcete ubezpečit, že přijímáte dostatečné množství vitaminu D v souvislosti s koronavirem, zvažte užívání 10 mikrogramů vitaminu D denně. V současné době, tedy v říjnu nemusíte do těla dostávat dostatečné množství vitaminu D, jelikož pravděpodobně trávíte více času uvnitř budov a nevyskytujete se tolik na slunci.

Dobré zdroje, kde najdete vitamin D

Zhruba od konce března/počátku dubna do konce září by většina lidí měla být schopna získat všechen vitamín D, který potřebují, ze slunečního světla. Tělo vytváří vitamin D z přímého slunečního světla, které dopadá na vaši na kůži, když jste venku. Mezi říjnem a začátkem března však může být vitaminu D ze slunce nedostatek.

Vitamin D také můžete najít v těchto zdrojích potravin:
• mastné ryby – například losos, sardinky, sleď obecný a makrela
• červené maso
• játra
• vaječné žloutky
• obohacené potraviny – například některé tukové pomazánky a snídaňové cereálie

zdroje vitaminu D v potravinách
Dalším zdrojem vitaminu D jsou doplňky stravy. Zvažte tedy zařazení do jídelníčku potraviny bohaté na vitamín D nebo užívejte doporučené množství vitaminu v doplňcích stravy.

Vitamin D najdete i v mléčných výrobcích, kde se nachází přirozeně, ale mnoho výrobců mléčných potravin přiznalo, že vitamin D i přidávají uměle společně s vápníkem.

Kolik vitamínu D potřebuji?

Děti do 1 roku potřebují 8,5 až 10 mikrogramů vitaminu D denně.
Děti od 1 roku a dospělí potřebují 10 mikrogramů vitaminu D denně. Patří sem také těhotné a kojící ženy a osoby ohrožené nedostatkem vitaminu D.

Přibližně od konce března/počátku dubna do konce září by většina lidíkdy psáno řeckým symbolem, za nímž následuje písmeno g. Někdy je množství vitaminu D vyjádřeno jako mezinárodní jednotky (IU). 1 mikrogram vitaminu D se rovná 40 IU. Takže 10 mikrogramů vitaminu D se rovná 400 IU.

Mohu si vzít vitamín D?

Kojenci a malé děti:
• kojené děti od narození do 1 roku věku by měly dostávat denní doplněk obsahující 8,5 až 10 mikrogramů vitaminu D, aby se zajistilo, že ho budou mít dostatek

• kojené děti by neměly dostávat doplněk vitaminu D, dokud užívají více jak 500ml kojenecké výživy denně, protože kojenecká výživa je obohacena vitaminem D

• děti ve věku 1 až 4 let by měly dostávat denní doplněk obsahující 10 mikrogramů vitaminu D

Doplňky vitaminu D nebo vitamínové kapky obsahující vitamin D (pro mladší 5ti let) si můžete koupit ve většině lékáren a supermarketů.

vitamin D slunceDospělí a děti starší 4 let:

Na podzim a v zimě musíte dostávat vitamín D ze svého jídelníčku, protože sluneční svit není dost silný na to, aby si tělo vytvořilo vitamin D samo.
Protože je však pro lidi obtížné získat dostatek vitaminu D pouze z jídla, každý (včetně těhotných a kojících žen) by měl zvážit užívání denního doplňku obsahujícího 10 mikrogramů vitaminu D během podzimu a zimy.

Od konce března/počátku dubna do konce září může většina lidí dostat všechen potřebný vitamin D slunečním světlem a z vyvážené stravy. Můžete se rozhodnout, že v těchto měsících nebudete užívat doplněk vitaminu D.

Co vám hrozí, když máte nedostatek vitaminu D

Někteří lidé nedostanou dostatek vitaminu D ze slunečního záření, protože mají velmi malou nebo žádnou expozici slunečnímu svitu.

Odborníci doporučují,  abyste užívali denní doplněk obsahující 10 mikrogramů vitaminu D po celý rok, pokud:
nejste často venku – například pokud se léčíte s nemocí, pracujete z domu, nesportujete venku
• obvykle nosíte oblečení, které zakrývá většinu kůže, když jste venku

TIP: Posilte v mžiku svůj imunitní systém. Vybrali jsme ty nejsilnější doplňky stravy na posílení imunity. Čtěte zde.

Co se stane, když si vezmu příliš mnoho vitaminu D?

Užívání příliš mnoha doplňků vitaminu D po dlouhou dobu může způsobit hromadění příliš velkého množství vápníku v těle (hyperkalcemie). To může oslabit kosti a poškodit ledviny a srdce.

vitamin d doplňky stravy
Pokud se rozhodnete užívat doplňky vitaminu D, Pro většinu lidí bude stačit 10 mikrogramů denně.
Neužívejte více než 100 mikrogramů (4 000 IU) vitaminu D denně, tato dávka je zdraví škodlivá. To se týká dospělých, včetně těhotných a kojících žen a starších osob, a dětí ve věku 11 až 17 let.

Děti ve věku od 1 do 10 let by neměly mít více než 50 mikrogramů (2 000 IU) denně. Kojenci mladší 12 měsíců by neměli mít více než 25 mikrogramů (1000 IU) denně.

Někteří lidé mají zdravotní potíže, které znamenají, že nemusí být schopni bezpečně užívat tolik vitaminu D. V případě pochybností se poraďte se svým lékařem.

Pokud vám lékař doporučil užívat jiné množství vitaminu D, měli byste se řídit jeho doporučením.

Vystavením slunečnímu záření se nemůžete předávkovat vitaminem D. Nicméně se vždy si nezapomeňte zakrýt nebo chránit svou pokožku, pokud jste na slunci delší dobu, aby se riziko poškození kůže a rakoviny kůže  snížilo .

Zdroj: nhs.uk

2 thoughts on “Vitamin D – v jakých je potravinách a proč je tak důležitý

  1. moje sestra prodělala nemoc covid 19 a první co ji řekli bylo, že má v těle nedostatek vitaminu D. Takže krom ryb začala brát i vitamin D ve formě potravinových doplnků

  2. ryby mam ráda, ale jenom ryby nestačí. Taky jsem si koupila samotný vitamin D a taky jsem po covidu, takže to hodně potřebuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *