5 rad pro lepší zdraví

Připravili jsme pro Vás 5 rad a tipů, které pomůžou zachovat vitální tělo a šťastnou mysl. I ta je totiž důležitá pro pevné zdraví. Pokud si denně lámete hlavu, jak se udržet fit, jak zabránit stresu a vyčerpání a s tím spojenému syndromu vyhoření, zkuste se inspirovat těmito radami. Pokud budete zdraví, nebude Vás nic bolet a budete se cítit šťastně, jste na té nejlepší cestě, jak žít spokojený život. 

Zelenina, Mrkev, Potraviny, Zdravá, Dieta, Zelená

Tyto rady jsou především inspirací. Nejsou uchopitelné pro každého, ale snažili jsme se je dát dohromady tak, aby padli běžnému člověku, který chodí do práce, ale má dostatek volného času, ve kterém na sobě může pracovat. 

Máte-li své vlastní typy, nebo ověřené babské rady, napište nám do komentářů a pomozte ostatním čtenářům.
Nyní však pojďme na slíbené typy pro lepší zdraví a hezčí život.

 1.  Správná životospráva

Tento bod je logicky na prvním místě. Znáte to všichni od dětství, jíst dostatek ovoce a zeleniny, nepřehánět to s cukry a tuky. Nejde ani o to, jestli máte nadváhu, nebo ne.


Příliš mnoho sacharidů a tuků může tělu způsobit komplikace. Jde o cukrovku, vysoký krevní tlak, pálení žáhy atd. Vyhněte se všem müsli tyčinkám s přidaným cukrem (což jsou skoro všechny), bílému pečivu (obyčejné a dostupné rohlíky zkrátka nejsou to nejlepší) a především sladkým nápojům (prázdné kalorie).

Pokud se chcete do budoucna vyhnout zdravotním problémům a ušetřit si nervy i peníze, snažte se jíst co nejvíce zdravě, přijímat dostatek bílkovin v potravě a mít rozmanitý jídelníček. Vždy sebou noste pití, abyste se mohli dostatečně hydratovat, když vám vaše tělo dá signál. Dehydratace způsobuje mimo jiné bolest hlavy, vysušení pokožky, nesoustředěnost.

zdraví , fitness , jídlo , životospráva , dieta, provitalitu.cz , vitalita,

 2.  Dostatek spánku – půl zdraví

To, kolik potřebujete hodin spánku, víte sami nejlépe. Ne vždy se vám ale podaří tuto dobu opravdu prospat a místo toho doháníte úkoly do školy či resty z práce? Nebo se snad ještě hůře, díváte na televizi pozdě do noci, či brouzdáte na internetu? Špatně. Dřív, nebo později vás nedostatek spánku dostane. Není nic horšího, než se celý den cítit unavený, slabý a bez života.

Ať už k dostatku energie po celý den potřebujete naspat 6 hodin nebo 8 hodin, snažte se tuto dobu opravdu dodržet. Budete se cítit lépe a vitální. Pokud trpíte dlouhodobými poruchami spánku, řešte to s lékařem. Nebo vyzkoušejte některé byliny či doplňky stravy pro lepší spánek.

TIP: Trápí Vás nespavost nebo trvá dlouho, než usnete? Projděte si srovnání a detailní recenzí nejlepších přírodních léků na spaní.

3.  Sportujte, cvičte, choďte pěšky

Pokud si chcete udržet svoji postavu, musíte mít stejný energetický výdej jako energetický příjem. Pakliže chcete nějaké to kilo shodit, musíte mít větší energetický výdej.

Pokud se věnujete sportovním aktivitám s oblibou, pak pomůžou i Vaší psychice. Stejně tak chůze působí prospěšně jak pro tělo, tak i mysl. V dnešní pohodlné době lidé tráví většinu času v sedě, nebo dokonce v leže. A to ještě v nejrůznějších nepřirozených, shrbených polohách.

Dostatek pohybových aktivit od chůze až po cvičení v posilovně posílí vaše svalstvo, tělo bude držet stabilní polohu a vy se budete cítit lépe a do budoucna se vyhnete zdravotním problémům.

TIP: Běžte hubnutí naproti. Vyberte si jeden z těchto nejlepších spalovačů tuku a dalších přípravků na hubnutí. 

Woman, Running, Run, Fitness, Sports, Outdoor

4. Zmírněte stres

Tohle jistě čtete a posloucháte denně. Spíše však frázi “vyhýbejte se stresu“. Pravda však je, že se nikdo stresu vyhýbat neumí. Na někoho stres přijde v momentě, kdy vstane z postele, že už zase musí do práce, někoho stres přepadne, když vychází ven ze dveří, protože neví, jestli nenechal zapnutou žehličku a někoho vystresuje stát půl minuty ne semaforech. Stresovým situacím se zkrátka nedá vyhnout. To, s čím chceme v tomto bodě poradit, je spíše naučit se tento stres ovládat a rychle ho ukončit.

Pokud vás naštve šéf nebo kolega v práci, nenechte si tím zkazit celý den. Ani tak není problém na chvíli si zanadávat nebo si postěžovat kamarádovi. Naopak, toto stres ventiluje a je to vhodné. Jestli však na problém, který stres vyvolal budete myslet celý den, rozladí to vaši psychiku a nebudete se stoprocentně soustředit na něco jiného.

Někomu pomáhá od stresu, když si jde dát něco sladkého, to však nedoporučujeme už jen proto, že by si vaše mysl mohla udělat na tento proces závislost a léčit neklid jídlem prostě není správné. Běžte se raději na chvíli projít, popovídat si kamarády, nebo cokoliv jiného, co vás přivede na jiné problémy.

TIP: Pokud vás dlouhodobě trápí stres a nervozita, vyzkoušejte některé bylinné doplňky stravy na zklidnění.

5. Pečujte o své tělo a čistotu

Čistota – půl zdraví, říká se. A je to pravda. Pečovat o své tělo však netkví jen v tom, že se budete pravidelně sprchovat, umývat vlasy, nebo použijete tělové mléko. Ve Vašem zájmu by mělo být také budování hezké postavy, udržování váhy, odpovídající Vašemu věku a pohlaví a pravidelné prohlídky u lékaře.

Hezká postava, se kterou budete spokojeni hlavně vy, pomůže Vašemu psychickému stavu, jelikož se nebudete muset každý den trápit tím, že nejste spokojeni se vzhledem Vaší postavy. Pravidelné prohlídky u lékaře (každé 2 roky) pak můžou odhalit vážné nemoci, nebo některé vady na Vašem těle (špatné držení těla, špatný zrak), které je potřeba začít neprodleně řešit.

1 thought on “5 rad pro lepší zdraví

  1. pohyb, životosprava, no stres a v téhle době i nějaké potravinové doplnky, ideálně nějaké probiotika (taky je beru a zatím se mi všechny nemoci vyhýbají)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *