Dukanova dieta – 4 fáze | Recenze a zkušenosti lidí

Dukanova dieta nese název podle svého objevitele Pierra Dukana. Ten její koncept poprvé popsal v knize příhodně nazvané Neumím zhubnout. Co je principem diety a jak funguje?

Co je Dukanova dieta

Základním principem diety je omezení přísunu sacharidů, a naopak zvýšení objemu bílkovin ve stravě.

Redukční dieta je rozdělena do čtyř fází. V každé fázi je nutné dodržovat předepsaný jídelníček, který obsahuje potraviny povolené a ty, které by se konzumovat neměly. Dieta postupuje od fáze nejpřísnější k nejméně omezujícímu jídelníčku.

TIP: Projděte si kompletní srovnání 6 nejlepších keto diet v ČR. Naše super recenze Vám vysvětli výhody i nevýhody keto dieta a ukáže tu nejlevnější.

provitalitu.cz recenzePrvní fáze diety

První fáze trvá nejvýše 10 dnů. V této fázi se nekonzumují žádné potraviny, které obsahují sacharidy. Správná strava je tak pouze bílkovinná.

Omezení co se množství týče neexistuje. Jíst lze libovolné množství potravin. Není ani zapotřebí dodržovat dobu jednotlivých jídel. Zásadní výhodou diety je tedy to, že hubnoucí nemusí počítat kalorie či vážit jednotlivé suroviny.

Do jídelníčku je možné zařadit maso, vejce, respektive výhradně bílky. Stejně tak jsou přípustné nízkotučné jogurty a sýry. Od počátku vás také celou dietou budou provázet ovesné otruby.

dukanova dieta zkušenosti

Druhá fáze

V této fázi je již povoleno doplnit bílkoviny vhodnou zeleninou. Stále do jídelníčku nezařazujeme přílohy.

Střídání bílkovinných dnů se dny, kdy se konzumuje výlučně zelenina, probíhá až do doby, než se osoba svou hmotností dostane k požadované hodnotě. Doporučuje se střídat dny pravidelně ve stejném schematu. Může to být po dvou, třech i více dnech.

K povoleným potravinám z první fáze je možné přidat kapustu, kedlubny, brokolici, špenát či ředkvičky. Nevhodné jsou například brambory či kukuřice.

Třetí fáze

Třetí fáze slouží pro udržení stávající hmotnosti. Není proto ještě možné se vrátit k původním stravovacím návykům.

Do jídelníčku je však možné nově zařadit i ovoce a týdně dvě jídla s obsahem sacharidů. Dodržet byste také v tomto schematu měli čistě bílkovinný den.

U této fáze je nejdůležitější výdrž. Jinak se jí říká stabilizační a skutečně je nutné tělo stabilizovat tak, abyste již shozené kilogramy opět nenabrali. Platí jednoduché pravidlo, že za každý kilogram, který zhubnete, byste měli držet 10 dní dietu v této fázi.

Čtvrtá fáze

Ve čtvrté fázi už se vracíte k původnímu jídelníčku. Aby nedošlo k jojo efektu, je nutné stále zčásti respektovat původní princip diety a jeden den v týdnu dodržovat jídelníček z první fáze.

Stejně tak je na místě si uvědomit, že ti, kteří dietu absolvovali až do této fáze, již mají vytvořeny odlišné stravovací návyky. Proto jsou schopni se stravovat vhodněji než před započetím diety. Budou tedy snáze tento režim udržovat již celoživotně.

Dukanova dieta – zkušenosti lidí

Názor uživetelky mofiz, server emimino.cz
“Dukanova dieta funguje, ale je to holky těžké a není to jen tak. Jsou tam krize, věřte mi…”


Zkušenosti uživatele RUDLAII na serveru emimino.cz:

“Od září do dneška 15 kg dole. Jsem chlap, čtyřicátník. Zatím jsem nezačal sportovat, chci ještě trochu shodit. Chce to vydržet a důsledně se vyhýbat – 1. sladkostem. 2. pečivu 3. přílohám (brambory,rýže,těstoviny,knedlíky) První měsíc jsem si nedal ani kapku alkoholu. Teď už si dám bílé víno nebo pár piv. Prvních pár týdnů to chce být skutečně ortodoxní, pak už si můžete maličko „povolit“, nemá smysl si odepírat všechno a být nervózní a nepříjemný, ale chleba s máslem si prostě nedám a když si objednám něco v hospodě, nejím přílohy. Se sladkým problém nemám, nikdy jsem mu moc nedal, sladké limonády nepiju. Docela se mi změnil život a to jsem teprve v polovině. Do konce roku chci shodit ještě tak 8-10 kilo. A celý příští rok, no v podstatě do konce života:) se holt budu muset hlídat.:¨) Ale garantuju vám, že to jde a není to žádný velký problém, žádné zdravotní komplikace vám nehrozí, to jsou kecy!!!! Samozřejmě, že žádná dieta není zdravá, ale jakákoli rizika bohatě vyrovná úbytek hmotnosti!!!!


Zkušenosti uživatelky jancova – emimino.cz:

“mám dole 2,7kg od čtvtku,hlava to pořádně sice nechápe ,myslím že to dělám podle toho co si tu přečtu,snad budem všechny modelky,mnoho zdaru!!”


Zkušenosti uživatelky na dukanovadietabrno.cz:

Z povolených potravin jím to, co mám nejraději, na co mám chuť a hlavně – kdy chci a kolik chci. Je spousta receptů, které tuto dietu činí dlouhodobě snesitelnou. Také proto, že můžu jíst i sladké pormy (s umělým sladidlem, na které jsem si brzy zvykla). Spoustu jídel si přizpůsobuji pro mou dietu z receptů, které běžně vařím pro svoji rodinu a není to problém, jen musím použít nízkotučné a cukrem neslazené potraviny.dukanova dieta zkušenosti

 

Keto dieta a Dukanova dieta, je v nich rozdíl?

Dukanova dieta není jedinou proteinovou dietou. Velmi populárním způsobem hubnutí je i keto dieta.

Lze říci, že obě fungují na podobném principu a Dukanova dieta by se v prvních dvou fázích dala zařadit mezi keto diety. Ketóza je stav, kdy se v krvi zvýší hladina ketolátek. Tělo se pak dostane do stavu, kdy mu jako zdroj energie neslouží sacharidy, ale tuky.

Jedná se o tuky vlastní, které tělo spaluje, nikoli o tuky přijaté ze stravy. Dukanova dieta naopak dramaticky omezuje i přísun tuků, čímž dále přispívá k hubnutí.

Výhody Dukanovy diety

Bílkovinová dieta slibuje rychlé zhubnutí. Z hlediska úbytku hmotnosti se skutečně jedná o velmi efektivní způsob, jak si poradit s nadbytečnými kilogramy. Při dietě se navíc neztrácejí svaly a zároveň nehladovíte.

Protože nemáte přesně daný rozpis jednotlivých chodů ani jejich gramáž, nenutí vás tato dieta trávit čas u plotny víc, než je nezbytné. Není například problém příští den pouze dojíst pokrm, který jste si uvařili v předchozím dni. Je ideální i pro ty, kteří jsou více zaneprázdnění.

V případě, že navíc máte jen minimum času, jsou pro vás vhodnou volbou balíčky s již připravenou dietou. Zakoupit je můžete na Chiashake.cz.

dukanova dieta

Rizika Dukanovy diety

Odborníci však upozorňují, že dieta je provázena dlouhodobým nedostatkem kvalitních tuků. Nadměrná konzumace bílkovin může být také zatěžující pro ledviny.

Podobně jako u jiných diet se nelze vrátit k původním stravovacím návykům jako před dietou, jinak by došlo k jojo efektu. Vyžaduje tedy dostatek sebedisciplíny. Zároveň byste pro zvýšení efektivity diety měli navíc zařadit i pravidelný pohyb.

I po ukončení Dukanovy diety je tedy na místě se stravovat racionálně s dostatkem ovoce, zeleniny a omezením sladkého a smaženého. Neznamená to však, že byste se do budoucna museli zříkat veškerých pamlsků. Jak říkají zastánci tzv. francouzské diety, jídlo je důležité si užívat. V přiměřené míře se tak například ani čokoláda, ale také po vzoru Francouzů červené víno, rozhodně ze zdravého stravování nevylučují.

co je to dukanova dieta

TIP: Projděte si kompletní srovnání 6 nejlepších keto diet v ČR. Naše super recenze Vám vysvětli výhody i nevýhody keto dieta a ukáže tu nejlevnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *